Komunikat informujący o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży 2016

5 czerwca 2016

       
   

Gdańsk-Oliwa, dnia 24 maja 2016

 
 
 

Kuria Metropolitalna Gdańska

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1

80-330 Gdańsk-Oliwa

tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75

e-mail: kuria@diecezja.gda.pl

 

 

 

 

 

 

KOMUNIKAT INFORMUJĄCY O PRZYGOTOWANIACH

DO ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY 2016

 

 

Za dwa miesiące rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie (26-31 lipca) i do Polski przybędzie Ojciec Święty Franciszek. Ale już tydzień wcześniej (20-25 lipca) przybędą do polskich diecezji pielgrzymi z całego świata żeby rozpocząć przeżywanie tego wielkiego święta wiary. Nasza Archidiecezja przyjmie ok. 4 000 osób, które zostaną rozlokowane w 30 parafiach i wspólnotach.

Odkąd papież Franciszek uruchomił elektroniczny system zapisów na Światowe Dni Młodzieży 2016, licznie spływają do naszej Archidiecezji zgłoszenia i zapytania z całego świata. Biorąc pod uwagę kontynenty, najliczniej reprezentowana będzie Europa, Ameryka Południowa i Północna. Będą także grupy z Afryki i Azji. Analizując poszczególne kraje, najwięcej pielgrzymów zgłosiło się do naszej Archidiecezji z Francji, Włoch, Kolumbii, Niemiec i Argentyny. Będą także pielgrzymi z Meksyku, Gwadelupy, Hiszpanii, Kazachstanu, Martyniki, USA, Izraela, Austrii, Kanady, Brazylii, Jordanii, Portugalii, Egiptu, Singapuru, Ukrainy, Rosji, Indii, Paragwaju, Sierra Leone, Białorusi, Peru i RPA.

Światowe Dni Młodzieży są największym, po pielgrzymkach Św. Jana Pawła II, wydarzeniem duszpasterskim w naszej Ojczyźnie, bowiem mają też rangę światową. Angażują wszystkie diecezje, parafie i wspólnoty. Każdy zaproszony jest do współpracy. Oto, jak przygotowani jesteśmy do przyjęcia młodzieży ze świata w naszej Archidiecezji.

Ufamy, że każdy pielgrzym znajdzie dach nad głową. Dziękujemy tym wszystkim, którzy zadeklarowali już chęć przyjęcia młodzieży do swojego domu, ale i prosimy jeszcze o otwartość serc i przyjęcie pielgrzymów do swojego domu. Nie potrzeba tu wielkich wygód ani biegłej znajomości języka obcego. Wystarczy uśmiech i chęć pomocy. Pielgrzymi nie będą kwaterowani pojedynczo, ale po dwie osoby lub więcej (zawsze tej samej płci). Prosimy o udostępnienie pielgrzymom przede wszystkim miejsca do spania (niekoniecznie łóżka, może być również miejsce na podłodze - będą mieli ze sobą śpiwory i karimaty) oraz dostępu do łazienki. Prosimy także o zapewnienie wyżywienia: śniadania, obiadu oraz kolacji. Rodziny wspólnie z parafiami będą także przygotowywać suchy prowiant na czas zwiedzania miast. Pielgrzymi będą mieć w całości zaplanowany każdy dzień pobytu. Wszystkich ludzi dobrej woli prosimy i zachęcamy do ofiarowania swojej pomocy w poszczególnych parafiach. Nawet ta najmniejsza będzie ogromnym darem. Rodziny chętne do przyjęcia gości powinny zgłaszać się w pierwszej kolejności do proboszczów parafii, w których będą punkty przyjęć pielgrzymów.

Niestety, nie wszystkie parafie, które zgłosiły chęć przyjęcia pielgrzymów, otrzymają ich. Wynika to z wielu powodów. Najczęściej grupy przyjadą w ilości mniejszej niż planowały. Dlatego nasza Parafia wszystkie adresy przekazuje parafii na Siedlcach i w zależności od wyznaczonych zajęć oddaje do dyspozycji naszą świątynię. Bardzo dziękujemy za duszpasterską gotowość i prosimy o modlitwę w intencji Światowych Dni Młodzieży. Zapraszamy do czynnego uczestnictwa w ramach spotkań parafialnych i diecezjalnych.

Centralne wydarzenia pobytu pielgrzymów w Archidiecezji Gdańskiej odbędą w sobotę 23 lipca. Będzie to litania narodów, Msza Święta w Bazylice Mariackiej i festyn ewangelizacyjny. Już teraz zapraszamy wszystkich młodych i mieszkańców Wybrzeża.

Światowe Dni Młodzieży powstały z myślą o aktywizowaniu Kościoła. Cały mechanizm duszpasterski oparty jest na współdziałaniu diecezji, parafii i rodzin. Ważnym ogniwem tego systemu jest wolontariat, który stwarza naturalne możliwość pracy przy tak dużych wydarzeniach. Zachęcamy osoby, które mają od 18 do 35 lat do udziału w pracach wolontariatu diecezjalnego. Do końca czerwca czekamy na wszystkich, którzy w dniach 20 – 25 lipca będą mogli czynnie uczestniczyć w spotkaniach Światowych Dni Młodzieży w Trójmieście i ofiarować swoją pomoc. Można zgłaszać się mailowo do Diecezjalnego Zespołu Organizacyjnego ŚDM 2016, lub bezpośrednio do parafii.

W spotkaniach w ramach tygodnia przygotowań w Archidiecezji Gdańskiej będą mogły brać udział osoby niepełnosprawne. Na dzień dzisiejszy wszystkie miasta, w których będą odbywać się uroczystości mają udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Chodzi tu o podjazdy, autobusy niskopodłogowe i windy. Mają też procedury, które działają od wielu miesięcy.

Zachęcamy do licznego uczestnictwa w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Krakowie. Informujemy, że wszystkie osoby powinny zarejestrować swoje przybycie w systemie krakowskim, na stronie: www.krakow2016.com 

Ci, którzy tego nie zrobią ryzykują, że albo nie uda im się wejść do miejsc spotkań i modlitwy w ogóle albo będą mocno oddaleni od głównych wydarzeń. Ostatnie sektory mogą być przepełnione bo tak naprawdę nie wiadomo ile osób będzie chciało z nich skorzystać. W bliższych sektorach będą te osoby, które wcześniej zalogowały się w systemie krakowskim i otrzymały osobisty numer. Trzeba też pomyśleć o bezpieczeństwie – warto być w sektorach, w których będą tylko zarejestrowane i sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa osoby.

 

Wszystkich wiernych prosimy o modlitwę w intencji Światowych Dni Młodzieży i o żywe uczestnictwo w tym szczególnym święcie Kościoła.

 

 

 

 

 

INFORMACJE DO POWIESZENIA

W BIURACH I GABLOTACH PARAFIALNYCH

 

 

NAJWAŻNIEJSZE KONTAKTY

 

Strona internetowa:      www.sdm.diecezja.gdansk.pl

 

Facebook:   Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 - Archidiecezja Gdańska

 

Koordynator Diecezjalny:      ks. Krzysztof Nowak

(odpowiedzialny za kwestie współpracy z samorządami oraz służbami wojewódzkimi, miejskimi i kulturalnymi)

 

Ks. Artur Miroński – odpowiedzialny za zapisy na ŚDM 2016 (do Gdańska i Krakowa)

Ks. Piotr Wulgaris – odpowiedzialny za transport kolejowy do Krakowa

Ks. Łukasz Grelewicz – odpowiedzialny za przygotowanie materiałów duchowego programu KAFARNAUM

 

Ks. Robert Jahns – odpowiedzialny za bezpieczeństwo wydarzeń odbywających się podczas ŚDM 2016 w Archidiecezji Gdańskiej

 

Bardzo prosimy, żeby wysyłać maile bezpośrednio do osób, które zajmują się określonym zagadnieniem. To bardzo przyspieszy naszą prace. Maile podane są na stronie internetowej.

 

Większość odpowiedzi na pytania znajduje się na naszej stronie internetowej i Facebook’u.

 

 

       
 

/-/ Ks. Rafał Dettlaff

Kanclerz Kurii

 
 
/-/ Ks. Krzysztof Nowak
Koordynator przygotowań ŚDM 2016
w Archidiecezji Gdańskiej
 
 

 

 

 

 

 

Znak: III D 2 a – 65/2016

 

 

Milcz albo powiedz coś takiego , co jest lepsze od milczenia.

Pitagoras

Najnowsze filmy

Polecamy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
119 0.086745977401733