Porządek mszy świętych w niedzielę i święta nakazane:
sobota godz. 18.00 - msza z formularza niedzielnego

7:30 - msza poranna
9:00
10:30 - Suma Parafialna
10.45 - msza dla przedszkolaków w okresie roku szkolnego  (dolny kościół)

12:00 - msza dla dzieci szkolnych (górny kościół)
13:15 - msza z udziałem kandydatów do bierzmowania
18:00 - msza wieczorna
Dni powszednie8:00, 18:00 
możliwość spowiedzi 5 minut przed mszą
środa - 17.30 różaniec po mszy Nowenna do MBNP
czwartek -Adoracja po mszy wieczornej do 20.00 oraz spowiedź 

 

Godziny otwarcia Biura Parafialnego:

wtorek, czwartek 16.00 - 17.30
sobota 10.00 - 12.00

Adres:
ul. Kartuska 349
80-125 Gdańsk
tel. 58 3-03-99-94

e-mail: pytania@parafiajasien.gda.pl

Numer konta:
24 1240 1268 1111 0000 1541 8823

17 czerwca 2017

W przyszłą niedzielę gościmy Rycerzy Kolumba

W przyszłą niedzielę gościmy Rycerzy Kolumba

Zakon Rycerzy Kolumba jest największą na świecie organizacją bratnią katolickich mężczyzn o zasięgu globalnym, stanowiącą silne prawe ramię Kościoła we współczesnym świecie. Obecnie liczy prawie 2 mln mężczyzn.

 

Zakon powstał w 1882 r. w Stanach Zjednoczonych w New Haven w stanie Connecticut. Tysiące katolików z Irlandii i innych krajów, w tym z Polski, przyjeżdżało tu za chlebem. W ojczyźnie cierpieli głód, prześladowania religijne i ucisk pod rządami obcych właścicieli ziemskich. Na nowej ziemi też nie było łatwo. W fabrykach panował wyzysk, wielu ojców rodzin ginęło przy pracy pozostawiając sieroty i wdowy. Szerzył się alkoholizm. Katolików traktowano jak obywateli drugiej kategorii. Za natchnieniem Bożym znalazł się młody, dzielny kapłan, Ksiądz Michael J. McGivney (obecnie Sługa Boży), który zebrał katolickich mężczyzn w podziemiach kościoła Najświętszej Maryi Panny i w ten sposób została założona ta bratnia organizacja samopomocowa. Organizacja przyjęła nazwę Zakon Rycerzy Kolumba, ponieważ to jemu – katolikowi – Ameryka zawdzięcza odkrycie i ewangelizację.

 

Rycerze Kolumba kultywują miłosierdzie, troszcząc się o każde życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Działają zachowując jedność z Kościołem Katolickim, z biskupami i księżmi. Ważną zasadą, którą się kierują jest braterstwo wśród Rycerzy oraz miłość do Ojczyzny. Swoją wiarę pogłębiają poprzez czynienie dzieł miłosierdzia oraz poprzez formację duchową obejmującą m.in. modlitwę, udział w uroczystościach religijnych i patriotycznych, dniach skupienia czy pielgrzymkach (np. na Jasną Górę).

 

W pierwszych dziesięcioleciach Zakon rozprzestrzenił się poza Stany Zjednoczone, m.in. do Kanady, Meksyku, Panamy, Gwatemali, na Karaiby i na Filipiny. Po ponad 120 latach służby, odpowiadając na zaproszenie Ojca Świętego Jana Pawła II Rycerze Kolumba przybyli do Europy, by wkrótce po śmierci Sługi Bożego wypełnić Jego testament i rozpocząć działalność w Polsce. W roku 2006 powstały pierwsze Rady Rycerzy Kolumba w Krakowie i w Ludźmierzu. W okresie 11 lat do Rycerstwa wstąpiło w Polsce prawie 5 tys. mężczyzn.

 

Najmniejszą jednostką organizacyjną Zakonu Rycerzy Kolumba jest Rada, która jest zakładana przy parafii. Jej członkowie działają przede wszystkim w parafii, na rzecz parafii i lokalnej społeczności. Zakres działalności Rady ustalany jest na poziomie Rady w porozumieniu z księdzem proboszczem, który też jest członkiem Zakonu Rycerzy Kolumba. W Radzie pełni on funkcję Kapelana Rady.

 

Obecnie w Polsce Rady działają w 90 miejscowościach m.in. w: Bielsko-Białej, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Lublinie, Ludźmierzu, Łomiankach, Łomży, Mierzynie, Myszyńcu, Olkuszu, Opocznie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Poznaniu, Radomiu, Rudzie Śląskiej, Skarżysku Kamiennej, Sławkowie, Starachowicach, Toruniu, Tychach, Warszawie. W Archidiecezji Gdańskiej Rady powstały i działają przy parafiach: w Gdańsku Brętowie i w Wejherowie przy kolegiacie.  Od kilku miesięcy Rycerze Kolumba są obecni i działają w Redzie w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego. Za kilka dni zostaną przyjęci kolejni  Rycerze Kolumba w parafii pw. św. Mikołaja w Gdyni Chyloni.

 

Więcej informacji o Rycerzach Kolumba i ich działalności dostępne jest na ogólnopolskiej stronie internetowej Polskiej Rady Stanowej www.rycerzekolumba.com lub na stronie internetowej gdańskiej Rady Rycerzy Kolumba www.rycerzekolumbagdansk.pl.

 

W niedzielę 25 czerwca 2017 roku będziemy z wizytą w Waszej parafii, aby jeszcze bardziej przybliżyć parafianom działalność Rycerzy Kolumba oraz zaprosić mężczyzn, którzy ukończyli 18 rok życia i są praktykującymi katolikami do wstąpienia w nasze szeregi.

 

Spotkanie informacyjne z kandydatami na Rycerzy Kolumba odbędzie się w piątek 30 czerwca 2017 roku o godzinie 19:15 w salce katechetycznej.

 

x Rafał

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
36 0.064672946929932