Jak dobrze wykorzystać ten czas?

14 lutego 2018

14 lutego w Środę Popielcową w Kościele rozpoczyna się Wielki Post. Zachęcamy do wykorzystania tego czasu na piękne przygotowanie do Świąt Wielkanocnych. Tradycyjnie jesteśmy zaproszeni do praktykowania trzech uczynków miłosierdzia: modlitwy, postu i jałmużny.

Na początku zachęcamy do przeczytania Orędzia Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2018.

MODLITWA

Zapraszamy na tradycyjne wielkopostne nabożeństwa do naszej świątyni:

Droga krzyżowa w piątek po mszy św. o g. 8.00, a także o g. 17.00 (z udziałem dzieci), 17.30 (dla dorosłych) oraz o 19.30 (dla młodzieży oraz pracujących do późna).

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o g. 17.15.

Rekolekcje wielkopostne rozpoczynamy w III Niedzielę Wielkiego Postu - 4 marca.

POST

W Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły. Dotyczy on wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, która obowiązuje każdego od ukończenia 14. roku życia, a także ograniczenia ilościowego spożywanego pokarmu do jednego sytego posiłku i dwóch skromniejszych dla wszystkich od 18. do 60 roku życia.

Warto również przypomnieć, że katolików od ukończenia 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku.

Wielki Post jest również czasem, w którym katolicy nie organizują i nie biorą udziału w zabawach o weselnym charakterze. W ten sposób należy uczcić mękę Pana Jezusa i Jego śmierć dla zbawienia ludzi oraz w skupieniu przygotować się do Świąt Wielkanocnych.

Tradycyjne postanowienia wielkopostne polegające na dodatkowych wyrzeczeniach i praktykach są godne praktykowania i służą wewnętrznemu przeżyciu Wielkiego Postu. Nie muszą to być zatem jedynie wyrzeczenia pokarmowe, ale również dodatkowe praktyki pobożnościowe, które podejmiemy ze względu na trwający Wielki Post.

Warto zwrócić uwagę, że przeżywanie postu nie dotyczy jedynie rezygnacji z jakiejś części pożywnia, a więc "postu żywieniowego". Być może jeszcze skuteczniejsza będzie rezygnacja z nadmiernego korzystania z telewizji, Internetu lub komputera, by w ten sposób praktykować "post oczu" lub powstrzymywanie się o obecnego u nas złośliwego komentowania zachowań innych ludzi, co pozwoli nam praktykować "post języka" lub zrezygnujemy z udziału w gorszących, nieprzyzwoitych i plotkarskich rozmowach, a przyczyni się to do praktykowania "postu uszu".

Post trzeba odczuć we wnętrzu, a nie na wadze.

JAŁMUŻNA

Wyraża się najpiękniej w związku z modlitwą i postem. Jest naszą postawą szczerej ofiarnośći dla innych ludzi, którzy potrzebują wsparcia drugiego człowieka. Nie tylko wspieramy ich modlitwą, co powinno być koniecznym elementem jałmużny (by nasza postawa nie przerodziła się w zwykłą filantropię), ale zaoszczędzone środki pieniężne lub materialne, które poszcząc zaoczędziliśmy, przeznaczamy na potrzeby ubogich. Jałmużna nie jest ofiarą, która nas nic nie kosztuje. Ma być ofiarą naprawdę - taką, którą odczujemy, bo sami będziemy musieli z czegoś zrezygnować, aby pomóć innym. Mogą to być środki pieniężne, ale również nasz czas dany innym lub rezygnacja z jakiegoś dobra na rzecz drugiej osoby, która w tym czasie go bardziej potrzebuje.

Tradycyjnie z naszego kościoła w Środę Popielcową będzie można zabrać "Skarbonki wielkopostne", które mogą nam pomóc w zbieraniu środków pieniężnych z naszych wyrzeczeń wielkopostnych. Skarbonki przynosimy do kościoła w Wielką Sobotę na błogosławieństwo pokarmów.

Inną materialną pomoc można przekazać do naszego Parafialnego Zespołu Caritas zgłaszając taką chęć w zakrystii kościoła.

INNE PROPOZYCJE

Zachęcamy również do lektury Pisma Świętego lub słuchania go w wersji AUDIO, częstszego uczestnictwa we mszy świętej i gorliwszej osobistej modlitwy w domu i w kościele. Można również przeczytać jakąś ciekawą lekturę religijną ("Pasja" A. K. Emmerich, "Skandal miłosierdzia" bp Grzegorz Ryś, "Jezus z Nazaretu" J. Ratzinger, "Śledztwo w sprawie śmierci Jezusa" V. Loupan, A. Noel i in.) lub obejrzeć film opowiadający o życiu Jezusa ("Pasja", "Zmartwychwstanie", "Syn Boży", "Cierń Boga" i in.).

Zapraszamy też do odwiedzania portali religijnych, na których systematycznie będą pojawiać się ciekawe propozycje krótkich tekstów i filmików do refleksji na czas Wielkiego Postu: www.wiara.pl, www.mateusz.pl, www.deon.pl, www.katolik.pl, www.tozsamosc.net i in.

Pamiętajmy: obchodzenie Środy Popielcowej ma sens wtedy, gdy spotkamy się później na liturgii Zmartwychwstania!

POWODZENIA!

Milcz albo powiedz coś takiego , co jest lepsze od milczenia.

Pitagoras

Najnowsze filmy

Polecamy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
122 0.09269905090332