Dzień ciszy

31 marca 2018

Wielka Sobota w Kościele to dzień ciszy. Nie sprawuje się mszy świętej, a jedynie można sprawować Liturgię Godzin. Wiernym można zanieść Komunię Świętą jedynie w formie Wiatyku. Przy symbolicznym Grobie Pańskim, gdzie w monstrancji wystawiony jest Najświętszy Sakrament, gromadzą się wierni, by chwilę się pomodlić, pomyśleć, podziękować za dar zbawienia.

W Polsce tego dnia błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Ważne, żeby uchwycić właściwą hierarchię: po pierwsze być na liturgii w czwartek, piątek, w wieczór sobotni, a święconka jest dodatkiem do tych dni.

Człowiek jest doskonałością świata, Duch jest doskonałością człowieka, miłość jest doskonałością ducha, caritas zaś - miłość Boża - jest doskonałością miłości

św. Franciszek Salezy