Niedziela Miłosierdzia

8 kwietnia 2018

Druga Niedziela Wielkanocna to w Kościele Święto Miłosierdzia Bożego ustanowione przez Papieża Jana Pawła II dla całego Kościoła 30 kwietnia 2000 roku w dzień kanonizacji Św. Siostry Faustyny Kowalskiej.

Inspiracją  dla ustanowienia  tego święta  było pragnienie  Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299)Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego. Która dusza  przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).

Tą niedzielą rozpoczyna się w Kościele Tydzień Miłosierdzia, kiedy zachęcamy do tego, by w szczególny sposób podjąć temat Miłosierdzia Bożego w swojej formacji osobistej i rodzinnej.

• Zachęcamy do lektury Dzienniczka Siostry Faustyny, w którym spisała ona objawienia Pana Jezusa Miłosiernego, który jest w całości dostępny w Internecie
  • Zapraszamy w Niedzielę Miłosierdzia na g. 15.00 na modlitwę tzw. Godzinę MiłosierdziaO trzeciej godzinie – mówił Pan Jezus do Siostry Faustyny – błagaj Mojego miłosierdzia, szczególnie dla grzeszników, i choć przez krótki moment zagłębiaj się w Mojej męce, szczególnie w Moim opuszczeniu w chwili konania. Jest to godzina wielkiego miłosierdzia dla świata całego (Dz. 1320).
  • Można zapoznać się również z życiorysami świętych związanych szczególnie z Bożym Miłosierdziem: św. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II czy bł. Michała Sopoćko.
  • W Tygodniu Miłosierdzia zachęcamy też do nawiedzenia Sanktuarium Miłosierdzia Bożego Archidiecezji Gdańskiej przy Parafii Zmartwychwstania Pańskiego (ul. Mikołaja Gomółki 9, Gdańsk)

Geniusz to wieczna cierpliwość.

Michał Anioł