Funkcjonowanie parafii w najbliższych tygodniach

13 marca 2020

INFORMACJE OGÓLNE

W związku z ciągle zmieniającą się sytuacją w Polsce dotyczącą koronawirusa informujemy, że zgodnie z postanowieniem Księdza Proboszcza msze niedzielne oraz nabożeństwa wielkopostne w naszej parafii będą sprawowane według zwyczajnego planu (AKTUALIZACJA: z uwzględnieniem przepisów dotyczących maksymalnej liczby uczestników nieprzekraczającej 50 osób - więcej informacji podamy wkrótce).

Obecnych na mszy świętej prosimy o dostosowanie się do następujących wskazań Księdza Arcybiskupa: 

 • Komunię Świętą przyjmujemy na rękę (lewa dłoń spoczywa na prawej, a następnie przy księdzu prawą ręką spożywamy Ciało Pańskie)
 • Znak pokoju przekazujemy przez skłon głowy, a nie przez podanie ręki
 • Nie korzystamy z wody święconej w kropielnicach

Ponadto prosimy, aby zajmować miejsca w kościele w rozsądnych odległościach w miarę możliwości przestrzennych.

MODLITWA

W czasie adoracji Najświętszego Sakramentu, którą praktykujemy w Wielkim Poście w górnym kościele codziennie od godz. 18.30 do 21.00 będziemy od niedzieli przez 9 kolejnych dni śpiewać suplikacje "Święty Boże, Święty Mocny..." prosząc o oddalenie epidemii koronawirusa i uchronienie naszych rodzin. Suplikacją modlić się będziemy trzykrotnie: o godzinie 19.00, 20.00 i 21.00. W tym okresie czas adoracji, która odbywa się w ciszy w górnym kościele, może stać się dla nas dobrym sposobem na podtrzymanie swojej modlitwy i kontakt z Bogiem. Również w czasie adoracji zachęcamy do zajmowania miejsc w rozsądnej i odpowiedzialnej odległości od innych obecnych osób.

Codziennie do 29 marca włącznie, o godzinie 20.00 będzie możliwość przyjęcia Komunii Świętej poza mszą świętą, do czego zachęcamy - możemy częściej niż zwykle przyjmować Ciało Pana Jezusa. Przypominamy, że zgodnie z przepisamy Komunię Świętą poza mszą świętą mogą przyjąc osoby, które nie przyjmowały wcześniej Komunii Świętej tego dnia.

Prosimy wszystkich, aby włączyli się w żarliwą modlitwę osobistą łącząc się ze wspólnotą całego Kościoła. Zgodnie z prośbą Ojca Świetego Franciszka módlmy się za wszystkich chorych w wyniku koronawirusa, wszystkich zmarłych z tego pwodu, za służbę zdrowia, za kapłanów posługujących chorym, za władze odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w tym czasie.

KONIECZNOŚĆ UDZIAŁU WE MSZY ŚWIĘTEJ

Arcybiskup Gdański udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

a) osobom w podeszłym wieku,

b) osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c) dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,

d) osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Przypominamy, że w sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia komunii św. poprzez spożycie Ciała/Krwi Pańskiej, można – jeśli się jest w stanie łaski uświęcającej – wzbudzić pragnienie przyjęcia komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem. Skutkuje to faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu (PODKREŚLENIE: skutki komunii duchowej mogą dokonać się jedynie w osobie dysponowanej do komunii sakramentalnej tzn. takiej, która pozostaje w stanie łaski uświęcającej).

Optymalną sytuacją jest uczynienie tego w trakcie uczestnictwa w transmisji mszy św. (ale UCZESTNICTWA – a nie tylko oglądania z robieniem jednocześnie innych rzeczy…). W innych przypadkach zacząć warto od aktu pokuty, rozważenia czytań z dnia, a przed aktem komunii duchowej odmówić modlitwę Pańską oraz „Panie, nie jestem godzien…”.

Proponujemy również osobom, które czują zagrożenie zbyt dużą ilością osób w czasie niedzielnych mszy świętych, udział we mszy świetej i przyjęcie Komunii Świętej w dni powszednie.

Wszystkim, którzy spędzą niedzielę w domach przekazujemy informację o transmisjach mszy świętych, z których w tym czasie możemy skorzystać korzystając ze środków społecznego przekazu. Chcemy przy tym podkreślić, że korzystanie z tego sposobu udziału we mszy świętej wymaga zachowania stosownych postaw i odpowiedniego zachowania. Nie odtwarzamy mszy świętych, ale korzystamy z przekazu "na żywo". Nie wykonujemy wówczas innych czynności. Dobrze, gdy zachowamy postawy liturgiczne odpowiednie do konkretnych momentów mszy. Poniżej wybrane możliwości korzystania z transmisji mszy świętych niedzielnych:

 • Transmisja z katedry oliwskiej o g. 10.00 i g. 20.00 - prowadzona przez Gdański Oddział Gościa Niedzielnego na Facebooku
 • TVP 1 - Msza św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach
 • TV TRWAM - o g. 9.30 - Msza św. z Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze (rónież poprzez transmisję na stronie internetowej)
 • Program Pierwszy Polskiego Radia (również przez internet) oraz Radio Maryja - g. 9.05 - z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie 
 • TV POLONIA - o g. 13.00 
 • Radio Plus Gdańsk - g. 7.00 - z Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku

PROSIMY O SZANOWANIE POWSZECHNIE ZNANYCH OPINII MINISTERSTWA ZDROWIA I INSPEKTORA SANITARNEGO.

Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność. Osobom starszym oraz wszystkim przejawiającym objawy jakiejkolwiek infekcji rekomendujemy pozostanie w domach w zgodzie ze swoim sumieniem. Pamiętajmy, że odpowiedzialni jesteśmy nie tylko za swoje zdrowie, ale też zdrowie innych ludzi, dla których nasze błahe potraktowanie sytuacji i brak odpowiedzialności może stanowić zagrożenie.

Zachęcamy do wzajemnej pomocy sąsiedzkiej wobec osób starszych, aby mogły w spokoju i bezpieczeństwie przejść w domu czas ogłoszonej kwarantanny.

SPOTKANIA GRUP DUSZPASTERSKICH

Na czas ogłoszonej kwarantanny zostają zawieszone spotkania:

 • niedzielne spotkania dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej
 • Bractwa Świętego Pawła
 • Kręgu biblijnego
 • Ministrantów
 • Domowego Kościoła
 • spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania
 • Alfa Plus
 • Nie rozpocznie się również planowana od wtorku, 17 marca, kolejna edycja Kursu Alfa (termin rozpoczęcia zostaje przełożony na czas późniejszy)

 

 

Milcz albo powiedz coś takiego , co jest lepsze od milczenia.

Pitagoras

Najnowsze filmy

Polecamy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
119 0.11307096481323