Jasieński krzyż pod opieką górali!

9 maja 2020

W sobotę, 9 maja, pod krzyżem przydrożnym na Jasieniu, z inicjatywy członków Oddziału Gdańskiego Związku Podhalan, zostało odprawione plenerowe nabożeństwo majowe.

- Postanowiliśmy nawiązać do wielowiekowej tradycji naszych przodków, którzy w miesiącach maryjnych, tj. w maju i padzierniku spotykali się przy kapliczkach przydrożnych czy domowych, aby modlić się do Pana Boga za wstawiennictwem Matki Bożej Ludźmierskiej – wyjaśnia prezes Oddziału Gdańskiego Związku Podhalan Mirosław Adamczyk. „Gdańscy górale” wybrali krzyż stojącym od wielu lat na jednym z głównych skrzyżowań na Jasieniu, by otoczyć go swoim patronatem i tym samym, aby było to miejsce systematycznych spotkań modlitewnych.

- Każde takie miejsce musi być godnie przystrojone, dlatego zdecydowaliśmy, żeby wcześniej uporządkować otoczenie i przyozdobić krzyż – dodaje Tomasz Mysza chorąży Oddziału.

Z pewnością niejeden mieszkaniec Jasienia zdziwił się, kiedy 7 maja wieczorem, przechodąc przy skrzyowaniu ulic Kartuskiej i Źródlanej, dostrzegł grupę góralską krzątającą się przy kapliczce. Przycięta trwa stworzyła naturalny wiosenny dywan wokół krzyżą, a przyniesione przez panie girlandy i ręcznie wykonane kolorowe kwiaty barwnie ozdobiły zarówno Pasyjkę, jak i niewielki płotek okalający kapliczkę. Całości dopełnił ceramiczny chodniczek i znicze, a także flagi: kościelna – żółto-biała, maryjna – biało-niebieska i narodowa – biało-czerwona.

W sobotni wieczór, o godz. 19:00 ponad trzydziestu członków Oddziału rozpoczęło pierwszą wspólną majówkę od odśpiewania „Hymnu Górali”, następnie – po wymenieniu głównych intencji – rozległy się jakże znajome dźwięki Litanii Loretańskiej. W modlitwie nie zapomniano również o tych, co odeszli do Domu Ojca, stąd na zakończenie, w dziesiątce Różańca Świętego poleceni zostali Bożemu Miłosierdziu ojcowie i dziadkowie, którzy z odległych górskich terenów przybyli po wojnie do Gdańska, a także ci zmarli, którzy już wychowali się na Jasieniu, a których Pan powołał w minionych latach do siebie.

Kapłańskie błogosławieństwo i tradycyjna pieśń: „Chwalcie łąki umajone” wywołały wzruszenie na twarzach, a zarazem refleksję, że warto podjąć trud i z Maryją dawać świadectwo przywiązania do Wiary i Tradycji, tak ważnych życiowych filarów nie tylko dla Górali, ale dla każdego człowieka.

Kolejne takie spotkanie zaplanowane jest na sobotę 16 maja, na godz. 19:00, kiedy wspominany będzie św. Jan Paweł II w jego setne urodziny.

Bogusław Olszonowicz

Cisza jest głosów zbieraniem.

Cyprian Kamil Norwid

Najnowsze filmy

Polecamy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
122 0.092335224151611