Święte Triduum Paschalne

1 kwietnia 2015

Wraz z rozpoczęciem w Wielki Czwartek Eucharystii na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Pana Jezusa z Jego uczniami, kończy się okres Wielkiego Postu i rozpoczyna czas Świętego Triduum Paschalnego. W te dni ze czcią wspominamy wieczerzę paschalną Chrystusa, Jego mękę, śmierć i chwalebne Zmartwychwstanie.

Zgodnie z najdawniejszą tradycją Kościoła, czas liturgii Triduum liczy się na wzór żydowski, a więc współczesny Chrystusowi tj. nowy dzień zaczyna się wraz z zachodem słońca i trwa aż do następnego zachodu słońca. To dlatego mówimy, że Chrystus zmartwychwstał po trzech dniach, tj. umarł w piątek przed zachodem słońca (pierwszy dzień), całą sobotę leżał w Grobie (drugi dzień) i zmartwychwstał po sobotnim zachodzie słońca (a więc już trzeciego dnia).

Święte Triduum Paschalne jest jednym wspólnym obrzędem, rozpoczynającym się w Wielki Czwartek a kończącym w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Po żadnej z liturgii nie ma obrzędów zakończenia.

Milcz albo powiedz coś takiego , co jest lepsze od milczenia.

Pitagoras

Najnowsze filmy

Polecamy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
120 0.093544960021973