Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej

14 kwietnia 2022

Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy obchody Świętego Triduum Paschalnego, czyli centralnych wydarzeń roku liturgicznego. Jest to jedno wielkie święto, podczas którego Kościół uobecnia w liturgii zbawcze wydarzenia dokonane przez Jezusa Chrystusa – Jego Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie. Msza Wieczerzy Pańskiej, miała nam przypomnieć ten ostatni wieczór, jaki ze swoimi uczniami spędził Jezus przed swoją Męką. Przenieśliśmy się do Wieczernika – miejsca ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Uczestnicząc w tych obrzędach, wyraziliśmy wdzięczność Bogu za te dwa sakramentalne dary, dzięki którym żyje wspólnota Kościoła. W homilii ks. Proboszcz, który przewodniczył liturgii wyjaśnił znaczenie sakramentu Eucharystii podkreślając, wielką rolę służby i miłości która z niej wypływa oraz zastanawiał się nad gestem omycia nóg przez Jezusa i Jego oddania się każdemu z nas. Po zakończeniu homilii nastąpił obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, którzy zostali zaproszeni przez ks. Proboszcza słowami Jezusa mówiącego, że chce nam umyć nogi, że chce nam usłużyć Swoją śmiercią na krzyżu, chcę oddać Swoje życie za nas. Chce nas przekonać raz na zawsze, jak bardzo nas kocha i jak bardzo zależy Mu na naszej miłości. W tym geście wyraziła się w sposób symboliczny Boża Miłość, która nie patrzy na człowieka z góry, lecz z perspektywy Jezusa umywającego nogi swoim Apostołom. Po zakończeniu Mszy Wieczerzy Pańskiej zaniesiono Pana Jezusa do ołtarza adoracji "ciemnicy". Przy wyjściu z kościoła, jak co roku wierni mieli możliwość podjęcia się dzieła duchowej adopcji konkretnego kapłana.

Cisza jest głosów zbieraniem.

Cyprian Kamil Norwid

Najnowsze filmy

Polecamy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
121 0.090651988983154