Przygotowanie dzieci

Podstawowe przygotowanie dzieci do spowiedzi i Komunii świętej odbywa się w czasie lekcji religii w szkole, gdzie układ treści w podręczniku jest do tego szczególnie dostosowany.

Dzieciom (i rodzicom zatem) stawiamy pewne zadania parafialne, które mają pomóc w owocnym przygotowaniu do dwóch ważnych sakramentów.

Co dzieci muszą posiadać?

Teczkę A4 – w domu. Do teczki dzieci będą wkładały otrzymane na spotkaniu materiały.

W czym dzieci muszą uczestniczyć?

Dzieci w ciągu roku uczestniczą w szeregu spotkań w kościele, które mają za zadanie zapoznać dzieci z przestrzenią sakralną i stworzyć warunku do różnego rodzaju modlitwy. Więź z Jezusem będzie możliwa wtedy, gdy – jak w przyjaźni – poświęcimy na nią odpowiednią ilość czasu i zaangażowania. Obecność na różnego rodzaju wydarzeniach w kościele została dość jasno przedstawiona w kalendarium. Poniżej kilka spraw porządkujących:

• Dzieci obowiązkowo uczestniczą w lekcji religii w szkole - przypadki szkół, w których lekcje religii się nie odbywają prosimy o zgłaszanie indywidualne.
  • Dzieci uczestniczą obowiązkowo we mszy św. o g. 12.00 w naszej parafii. Jest to msza z udziałem dzieci i prowadzona z tym założeniem.
  • W wybrane niedziele po mszy św. odbywa się spotkanie dla dzieci, które będzie trwało ok. 25 minut – w tym celu trzeba zejść do dolnego kościoła.
  • W październiku dzieci uczestniczą w spotkaniach różańcowych w wybrane dni: różaniec odbywa się w poniedziałki, środy i piątki o g. 17.00 w górnym kościele – trzeba wybrać 5 spotkań w miesiącu.
  • W okresie Adwentu dzieci zaznajamiają się z tradycyjnymi roratami i przygotowują na te okoliczność lampiony. Roraty odbywają się od poniedziałku do piątku o g. 6.30 i w soboty o g. 8.00 – trzeba wybrać 5 dowolnych dni.
  • W okresie Wielkiego Postu dzieci angażują się w przygotowania i uczestniczą w nabożeństwach Drogi krzyżowej w każdy piątek Wielkiego Postu o g. 17.00 – 5 spotkań.
  • Dzieci obowiązkowo uczestniczą w rekolekcjach parafialnych – dzieci ze szkół na terenie naszej parafii uczestniczą w rekolekcjach w parafii, natomiast dzieci z innych szkół przynoszą potwierdzenie udziału w rekolekcjach na przygotowanym formularzu.
  • Po niedzieli I Komunii św. dzieci uczestniczą w tradycyjnym Białym Tygodniu zgodnie z kalendarium.
  • * Dodatkową propozycją uzależnioną od ilości osób zainteresowanych jest wspólna pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie, jako dziękczynienie za dar przyjęcia sakramentu spowiedzi i Eucharystii – rodzice deklarują chęć udziału do 28 stycznia wypełniając i oddając formularz.

Jakie będą ważne wydarzenia w ciągu roku?

Będzie wiele ważnych dni w roku przygotowań do pierwszej spowiedzi i Komunii św. Dla dzieci szczególnie ważnymi niedzielami będą te, kiedy otrzymają kolejno swoje pierwsze pamiątki komunijne: różaniec, medalik NMP oraz książeczkę do nabożeństw – poszczególne niedziele są zaznaczone w kalendarium.

Jak dzieci potwierdzają obecność?

Potwierdzeniem obecności na spotkaniach niedzielnych jest obrazek, który dzieci otrzymują po zakończeniu spotkania w dolnym kościele (gdy jest spotkanie) lub po zakończeniu mszy świętej (gdy nie jest przewidziane spotkanie w dolnym kościele). Każdy obrazek dzieci wklejają do otrzymanej książeczki.

W październiku dzieci zbierają obrazki specjalnie przygotowane na spotkania różańcowe i wklejają je na podpisaną kartkę. Kartki z naklejkami dzieci oddają do 10 listopada bądź Pani katechetce (dzieci ze szkół na terenie parafii) bądź bezpośrednio do księdza Krzysztofa (dzieci ze szkół spoza terenu parafii).

W Adwencie potwierdzeniem obecności jest obrazek przygotowany specjalnie z okazji rorat. Obrazki dzieci wklejają na podpisaną plansze bądź kartkę i oddają do 10 stycznia bądź Pani katechetce (dzieci ze szkół na terenie parafii) bądź bezpośrednio do księdza Krzysztofa (dzieci ze szkół spoza terenu parafii).

W Wielkim Poście dzieci zbierają specjalne naklejki zabierane z okazji udziału w Drodze krzyżowej – podpisane plansze z naklejkami dzieci oddają do 19 kwietnia bądź do Pani katechetki (dzieci ze szkół na terenie parafii) bądź bezpośrednio do księdza Krzysztofa (dzieci ze szkół spoza terenu parafii).

Co dzieci muszą umieć?

Dzieci otrzymują kartę modlitw katechizmowych: dzieci ze szkół z terenu naszej parafii otrzymają kartę zaliczeń od Pań Katechetek w szkole i u nich będą zaliczać poszczególne modlitwy. Pozostałe dzieci otrzymają kartę zaliczeń od księdza – jeśli katecheta wyrazi zgodę będzie można zaliczać modlitwy w szkole, a jeśli nie wówczas zaliczanie modlitw będzie w wyznaczone dni w kościele.

Oprócz tego dzieci otrzymają listę pieśni, których teksty trzeba będzie opanować. Trochę pracy w domu, trochę w szkole i trochę w kościele w czasie prób.

Czy są jakieś zadania dla rodziców?

Oczywiście, oprócz tego podstawowego wpływu na wychowanie religijne w wierze dziecka, rodziców zapraszamy na spotkania w ciągu roku, które będą odbywały się zgodnie z kalendarium w wyznaczone dni (najczęściej wtorki) o g. 19.00 w dolnym kościele. Obecność na nich prosimy potraktować jako obowiązkową. Spotkania będą miały charakter nie tylko organizacyjny, ale również modlitewny z katechezą na wybrany temat – jest to zaproszenie, by znaleźć czas na wspólną modlitwę o dobre przygotowanie dzieci do spowiedzi i Komunii świętej, ale też zasięgnąć wiedzy na tematy, które będą pomocne w rozmowie z dziećmi. Spotkania potrwają około 45 minut w zależności od spraw organizacyjnych.

Jestem to znaczy : żyję, wiem, chcę, kocham.

Św. Edyta Stein