Chrzest

ChrzestChrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: "Chrzest jest sakramentem odrodzeniaprzez wodę i w słowie" . (KKK, 1213)

ZGŁOSZENIE CHRZTU W BIURZE PARAFIALNYM

Rodzice dziecka zgłaszają się do kancelarii parafialnej w tygodniu przed planowanym chrztem dziecka.

W naszej parafii sakramentu chrztu św. udzielamy w każdą niedziele (wyjątek Niedziela Palmowa i Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego) - o godz. 11.30, zaś obecność na mszy świętej o godz. 12.00 albo o 10.30.

Podczas pierwszego spotkania należy przedstawić: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka z USC, dane osobowe rodziców dziecka oraz potwierdzenie zawarcia sakramentu małżeństwa, dane osobowe rodziców chrzestnych (imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania). Rodzice zgłaszający chrzest dziecka powinni posiadać przy sobie dowód osobisty.

Rodzice i rodzice chrzestni są zobowiązani do udziału w katechezie oraz pojednania z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania (fakt ten jest potwierdzony na odpowiednich formularzach).

Katecheza odbywa się w sobotę poprzedzającą chrzest po mszy o godz. 18.00 w kościele. Wówczas należy uzupełnić brakujące zaświadczenia i formalności.

Rodzice chrzestni spoza naszej parafii muszą przedstawić zaświadczenie, iż są wierzącymi i praktykującymi katolikami. Zaświadczenie wydawane jest w parafii zamieszkania chrzestnych.

Rodzice i chrzestni zgłaszają się do zakrystii 15 min. przed chrztem, aby złożyć podpisy w księgach parafialnych.

W przypadku, gdy dziecko mające przyjąć chrzest nie należy do naszej parafii, dodatkowo wymagana jest zgoda na chrzest od proboszcza parafii rodzimej.

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu - pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy.

Seneka